محمدرضا جوادی محب

منو

روش صحیح شارژ باتری موبایل

شارژ کردن باتری گوشی یکی از دغدغه های افرادی است که به تازگی گوشی میان رده و یا بالا رده (پرچم دار) خریداری کرده اند هرچند خریدار داریم چندین ساله گوشی خوب داره اما شاید نحوه صحیح شارژ کردن گوشی خودشو رو ندونه. در این پست قصد داریم راه های معمول و غیر متعارف شارژ کردن گوشی موبایل رو بررسی کرده و به نتجیه مطلوب برسیم … امیدوارم شما هم با درج نظرات و پیشنهادات این پست رو تکمیل تر کنید

شارژ کردن گوشی موبایل

آیا شارژ کردن گوشی از شب تا صبح مشکل داره ؟

فکر کنم یکی از مهمترین سوالات جامعه بشری از زمان تولید گوشی این بوده که اگه گوشی رو از شب تا صبح یا از صبح تا شب به شارژر وصل کنیم چی میشه ، باتری گوشی یا خود گوشی آسیب می بینه یا نه ؟

برای مثال اگر یک شارژر برقی لپ تاپ و یا گوشی همراه ، مدتی در پریز برق باقی بمونه ، جریان ناچیزی رو از شبکه سراسری برق نیروگاه مصرف میکنه ، اما وقتی این مقدار ناچیز رو ضرب در ۷۵ میلیون قطعه برقی بکنی که بیشتر هم هست و هر کسی بیشتر از دو گوشی داره بکنیم ، میفهمید که چه رقم زیادی انرژی مصرف شده و به هدر رفته حال در مورد شارژ کردن گوشی موبایل هم این مسئله صادقه .

گوشی موبایل شما اگه ۱۰ درصد شارژ داشته باشه و شما اونو ساعت ۱۲ شب به برق بزنید تقریبا ساعت ۲ یا نهایتا ۳ نصفه شب شارژ کامل میشه . از ساعت ۳ شب تا موقعی که شما از خواب بیدار میشید ، شارژر به برق وصل مونده و عمر شارژر گوشی هم کم میشه .

شارژ کردن گوشی از شب تا صبح

charging-smartphone-overnight

اما اگر فکر می کنید شارژ کردن گوشی به مدت زیاد یا به عبارت دیگه متصل موندن گوشی به شارژر از شب تا صبح باعث شارژ اضافه یا اورشارژ میشه اشتباه می کنید. گوشی های هوشمند وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ میشه دیگه باتری رو شارژ نمی کنن . اما نکته خیلی مهم اینجا این هست که شارژ کردن گوشی به صورت مداوم یعنی اینکه همیشه باتری روی  ۱۰۰ درصد باشه اصلا چیز خوبی نیست . باتری های جدید باید شارژ و دشارژ بشن تا عین روز اول کار کنند . موندن باتری زیر ۲۰ درصد و بر عکس بالای ۹۵ درصد به مدت طولانی باعث آسیب دیدن بافت درونی باتری خواهد شد. پس سعی کنید باتری رو بین ۴۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید چون بیشترین عمر باتری با همین رویه اتفاق خواهد افتاد.

از طرف دیگه طبق تجربه خودم ، اکثر مردم از شارژرهای چینی و همه کاره و ارزون قیمت برای شارژ کردن باتری گوشی خودشون استفاده می کنن . لازمه اضافه کنم که شارژرهای ارزون ، بعضی مواقع به مکانیزم قطع کردن شارژ توسط گوشی خیلی اهمیت نمیدن و کار خودشونو میکنن ، حواستون باشه !

از یه طرف دیگه مکانیزم گوشی مثل لپ تاپ نیست که بدون باتری هم روشن شه و کار کنه ، اولویت با باتری هست . وقتی شما خوابید ، ممکنه واسه شما ایمیل یا SMS بیاد یا زنگ بخوره ، این کار مقداری از باتری رو مصرف میکنه و مجددا باتری شروع به شارژ شدن میشه . این فرایند اگه زیاد اتفاق بیفته می تونه به باتری آسیب بزنه ، پس اینجا هم حواستون باشه .

خوب تا اینجای کار سپاسگزارم از اینکه با این مقاله همراه من بودید حال با توجه به موارد درج شده به ادامه بحثمون می پردازیم ؛

توصیه بنده اینکه حتی الامکان گوشی رو به مدت زیاد به شارژر نزنید . البته همیشه گفته شده و الانم بنده اضافه میکنم که زندگی انسان کوتاهه چه برسه به باتری که ساخته دست انسانه ، پس لازم نیست خودتون رو آنقدر مقید کنید که اعصابتون به هم بریزه یا زیادی ریزبین بشید . تهش اینه که باتری خراب میشه و یکی دیگه نو می خرید !

اگر هم گوشی شما قابلیت تعویض باتری نداره که فبهی بایستی خیلی مواظب باشید .

کالیبره کردن باتری گوشی

فرض کنید به یه منطقه دریایی سفر کردید یا در استخر هستید ، بسم الله نفستون رو حبس کنید و برید زیر آب چند دقیقه می تونید زیر آب فشار رو تحمل کنید و تسلیم عزرائیل نشید ؟ تو یه نفس هر کسی نمیتونه بیشتر از ۱ الی ۲ دقیقه ( تازه خیلی تخفیف دادم ) دووم بیارید . اما اگه بیای بالای آب و دوباره نفس بگیری می تونی ۱ میلیون بار هی بری زیر آب بمونید . باتری و هر وسیله الکترونیکی دیگه اگه به صورت مداوم بخواد کار کنه عمرش کم میشه . توصیه اکید میشه اولا گوشی خودتون رو هفته ای یکبار خاموش کنید تا باتری خودش رو ریکاوری کنه . از طرفی جهت کالیبره کردن باتری گوشی ، ماهیانه اجازه بدید باتری کامل خاموش بشه و دوباره تا ۸۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید .

شارژر وایرلس

Wireless-charging

شارژر وایرلس فعلا تو ایران خیلی جا نیفتاده اما من از همین الان میگم که این راه برای شارژ کردن در مواقع اضطراری طراحی شده یا برای بچه مایه دارهایی که حوصله خاروندن سر خودشونم ندارن چه برسه عَلم کردن شارژر سیمی و ور رفتن با سیم . ببینید کلا وقتی شما از طریق وای فای انتقال فایل یا توان انجام میدید حداقل یه بخشی از گوشی که وظیفه کنترل و انتقال دیتا به صورت وایرلس رو داره ، درگیر میشه و این یعنی گرمای بیشتر در گوشی . شارژ کردن گوشی به صورت وایرلس یا بیسیم می تونه به گرم شدن گوشی و در نتیجه باتری موبایل منجر بشه . گرما هم که قاتل بالفطره باتری توی هر دستگاه و از هر نوع که باشه ! من خودم عاشق شارژر وایرلس های جدید مایکروسافت هستم اما دلیلی نمیبینم با این بی پولی بالای ۲۵۰ الی ۳۵۰ هزار تومان هزینه واسه شارژر وایرلس پرداخت کنم ، شما چطور ؟

گرما و سرما دادن به باتری گوشی

از قدیم ایام باب بود باتری قلمی رو موقعی که تموم میشد مینداختیم تو آب جوش تا حداقل واسه خرید یک باتری نو وقت اضافه گیر بیاریم . و جدیدا بعضی از دوستان باتری گوشی رو در فریزر قرار میدادند و عین قدیما تو آب جوش میندازند ، این قضیه در بعضی از باتری از های موبایل و دستگاه های دیگه مشاهده شده . حال صبحت من با شما اینکه ، عزیزان من آب جوش ، و فریزر این کارها مال ۱۵ سال پیش بود الان اگه این کارها رو با باتری گوشی و یا … بکنی دیگه رنگ باتری سالم رو نمی بینید به هیچ وجه ،  سرما و گرمای زیاد باعث از بین رفتن بافت های داخلی باتری میشه  گوشی خودتون رو حتی الامکان داخل ماشین ( تو تابستون ) نذارید . تحقیقات مشخص کرده هرچی دمای جایی که شما از گوشی استفاده می کنید بیشتر باشه باتری گوشی زودتر معیوب میشه .

شارژ کردن گوشی با کامپیوتر و شارژر فندکی خودرو

charging-smartphone-car

کلا خواهش می کنم از سیستم های غیر متعارف و غیر منطقی برای شارژ کردن گوشی استفاده نکنید . درسته که شارژرهای گوشی ۵ ولتی هستن و خروجی پورت USB هم ۵ ولتیه اما پورت USB کامپیوتر برای اینکار تعبیه نشده مخصوصا پورت جلوی USB . سیستم برق ماشین هم که کلا از بیخ و بن مشکل داره . اصلا و تحت هیچ شرایطی گوشی که ۲ میلیون پولشو دادید با شارژر فندکی ماشین شارژ نکنید .پورت پشت USB باز یه مقدار معقول تره و احتمال آسیب زدن به گوشی کمتره .

نتجیه گیری :

  • شارژر گوشی رو بعد از استفاده از پریز برق بکشید .
  • از شارژ کردن شبانه و دیر وقت باتری خودداری کنید .
  • هر ماه گوشی خودتون رو خاموش و روشن کنید جهت ریکاوری باتری .
  • حتی الامکان از شارژر وایرلس ، شارژ داخل خودرو و موارد این چنینی استفاده نکنید .
  • ترجیحا از شارژرهای دو تیکه استفاده نکنید البته برخی گوشی ها و تبلت ها شارژرهاشون اساسا ۲ تیکه اس . منظور من شارژرهای تقبلی ۲ تیکس .
  • شارژ اولیه گوشی برای زمان گذشته بود ، خواهشا از گذاشتن باتری در شارژ غیر معقول و چندین ساعته خودداری کنید.
  • موقع شارژ شدن گوشی به هیچ وجه از گوشی استفاده نکنید ، چون هم به باتری آسیب میزنه و هم با توجه به تحقیقات گزارش شده برای سلامت انسان مضر می باشد .

 

منابع : elmefarda , wikipedia

دسته :  تکنولوژی

دیدگاه ها